Kto je spravodlivejší a dokonalejší?
V partnerstve sú síce aj dôležitejšie veci ako poriadok v byte, ale podľa určitých filozofických zákonov všetko so všetkým súvisí. Vo vianočnom období, kedy bola väčšina z nás doma, alebo trávila viac hodín so svojou polovičkou, sa možno pousmejete, či nie sú nasledujúce riadky práve o vašom partnerstve.
On príde domov zo šichty. Pozerá do kuchyne: riad neumytý. Umývačka riadu bola skoro plná už ráno a ona je už dve hodiny doma. Deti dokonca už zjedli aj svoju obľúbenú večernú kašu a misky ostali na stole. To je posledná kvapka, ktorá stačila, aby začal svoju obligátnu „prednášku“. Mikrofón nepotrebuje, zlosť a nadávky idú von akosi samé hlasno. Žena vstáva od šálky čaju a ide prať ručne veci, ktoré deti zašpinili počas dňa. Je to pre ňu určitá upokojovacia terapia, aj keď má práčku. Počká, pokým ho to prejde, potom zapne umývačku riadu, do ktorej dá posledný tanier od večere svojho muža, sama sa čudujúc, že sa tam ešte vmestil. Prečo nezapla skôr umývanie riadu? Sama nevie. Záleží tak veľmi na tom? Našiel by si asi niečo iné, omrvinky pod stolom, prach na poličke. Vie, že po „prednáške“ ho to prejde, hlavne keď ju zavŕši slovami, čo by tu bolo, keby ste tu ostali sami. Sám si aj odpovedá slovami v zmysle, že zasypaní špinavým riadom a neporiadkom… Čo by robili bez pána Dokonalého a Spravodlivého? Páni, tu poznamenávam, že úlohy môžu byť aj vymenené, pokojne sa tak môže správať i žena, tak sa neurazte.
Možné dôvody
Prečo tak reagujeme? Áno, priznajme si, v niečom sa skoro každý z nás cíti spravodlivejší a obetavejší, nenahraditeľný… Prečo sused umýva riad sám, dokonca sa v tom vyžíva? Nevraví, že je to ženská robota? Často sú znova korene v detstve, kedy nebol problém s riadom u nich doma. Jednoducho ho umyli a hotovo.
Spomínaný muž možno mal umývanie riadu ako svoje „galeje“, lebo nemal sestru, ktorej by to prischlo. Možno mali doma večne neumytý riad a jemu to vadilo. Otec ho neumyl, lebo to bola ženská robota a mama nestíhala. Pokojne to môže byť práca na záhrade, nakupovanie, písanie úloh s deťmi, alebo iná bežná činnosť, ktorá u neho vyvoláva nepríjemné spomienky. Ak ste v ďalšom vzťahu, skúste sa dozvedieť, ako to bolo s tým (napr.) riadom v jeho prvom manželstve. Možno nájdete odpoveď a ľady sa pohnú. Ak bol niekto za túto činnosť dlhodobo častovaný ako babrák či leňoch, môže vám to teraz vracať, aj keď si to vlastne nezaslúžite. On či ona nemajú sami v sebe spracovaný chaos, je to ich tieň, ktorého sa obávajú, aby ich úplne nezaclonil. Svojím spôsobom sa ho boja a nevedia sa ho zbaviť.
Najľahší spôsob, ako sa aspoň na chvíľu schovať pred vlastným tieňom je hľadať chyby na druhom človeku.
Opakujem, milí čitatelia, v určitých oblastiach to robíme všetci. Dokonca, ak si to nepriznáme, začneme upodozrievať iných, že sme nemohli vyštudovať, schudnúť či študovať reči. Z takej malej veci ako neumytý riad môže vyvstať veľké nedorozumenie, ktoré končí rozchodom. Čo nasleduje, ak sme sa nenaučili a nepriznali si svoj tieň? Opakovanie týchto lekcií v ďalšom vzťahu a rezignácia, že všetci muži či ženy sú rovnakí… A stačilo tak málo: vyhodiť si to svoje brvno z oka!