V rámci holistickej medicíny majú jablká nesporne obrovský význam, a to najmä v lete, ak si ich môžete odtrhnúť priamo zo stromu a okamžite konzumovať. Prečo? Lebo len vtedy dostanete do tela aj kyselinu listovú, ktorá sa zhruba do 6 hodín z jablka celkom vytratí najmä oxidačným procesom.
Isto ste si všimli, že keď jablko odtrhnete, riadne umyjete (tie z obchodu odporúčame pod tečúcou horúcou vodou, aby ste načisto odstránili škodliviny spôsobené chemickými látkami, aby jablká boli schopné prevozu) a prerežete nožom, do niekoľkých minút biely povrch dužiny zhnedne, čiže podlieha oxidačnému procesu. Už toto je dôkazom, že skladba ovzdušia na všetkom zanecháva zreteľné stopy nečistôt, ktorými je dnes všetko presýtené. Napriek tomu je príroda natoľko silná, že bojuje s touto „ľudskou hlúposťou“ ako vládze, a zatiaľ predsa len vyhráva. Sklon k pohodlnosti a zároveň ľudská tvorivosť dokážu vymyslieť také účinné prostriedky, ktoré na jednej strane prinesú napríklad jablko zo Sicílie zdanlivo krásne, zaujímavej chuti a vzhľadu priamo na váš stôl, čiže ušetria vám cestovanie na Sicíliu, ale aby ste toto jablko dostali také krásne, chutné a zvláštne, platbou bude chémia na tom, čo je na jablku najzdravšie, a to jeho kožka. Otázkou zostáva, či ho olúpať, riadne umyť alebo iba sa naň túžobne pozrieť a ak ho chceme v zdravej podobe, vybavme si dovolenku na Sicílii? Tak tento moment nebudem teraz rozoberať, očakávam od vás, že sa k nemu vyjadríte, ja sa zatiaľ vrátim k jablkám:
Ak trpíte artrózou, artritídou, prípadne máte dnu či osteoporózu alebo aseptickú nekrózu - nezabudnite zjesť 6 zelených jabĺk denne. Mimoriadne priaznivo pôsobia na všetky kostné lôžka, chrupavky a aj na samotné kostné bunky, regenerujú ich a podporujú ich pružnosť. Možno budete tvrdiť, že vám jablká robia v žalúdku kyselinu, nuž si ich pokojne pomeľte s ovsenými vločkami a s medom, prípadne vylisujte z nich šťavu a tú vypite počas celého dňa po menších dávkach alebo si ich postrúhajte na hrubšom strúhadle, premiešajte so strúhanou mrkvou a zjedzte ich ako chutný šalát, pokvapkaný olivovým olejom, dochutený bielym korením.
Ak máte vážnejšie ťažkosti s centrálnym nervovým systémom, diagnostikovali vám sklerózu multiplex, prípadne Alzheimerovu či Wilsonovu chorobu, neváhajte, do stravy zahrňte aspoň 4 jablká denne. V týchto prípadoch bude mimoriadne účinný tento výživový recept:
2 PL ovsených vločiek, 3 PL čistej vody bez chlóru, 2 PL domáceho repkového(alebo aj iného) medu, 2 očistené, nahrubo postrúhané jablká, 1 PL sušených hrozienok, prepláchnutých vriacou vodou, 1 PL najemno posekaných vlašských orechov.
Postup:
Ovsené vločky zalejeme vodou, necháme asi 20 minút napuchnúť, potom pridáme med, postrúhané jablká, hrozienka, riadne premiešame, napokon primiešame orechy. Táto dávka u osoby s hmotnosťou 60 kg nahradí jedno denné jedlo, najvhodnejšie desiatu alebo olovrant.
Ak máte rakovinu kostí, hrubého čreva, prípadne sarkomatózu, fibrosarkóm alebo niektorý glioblastóm, zaraďte jablká či v tekutom stave alebo ako pretlak do svojho jedálnička ako jednu z hlavných zložiek, nakoľko jablko patrí medzi tie najdôležitejšie antioxidanty z ríše ovocia vôbec. Rovnako to platí aj pre tých, ktorí majú v tele nejaké cysty, myómy či iné benígne (nezhubné) nádorové útvary.
A teraz niečo podľa významného odborníka vo svetovej organizácii Michaela Sharona:
“Sú bohatým zdrojom vitamínov A, B1 a minerálov ako draslíka, vápnika, fosforu, sodíka a stopových prvkov, obsahujú kyseliny malonovú a tartarovú, ktoré tlmia hnilobné procesy v žalúdku a prenikanie baktérií do tráviaceho traktu...sú bohaté na pektín, ktorý znižuje hladinu cholesterolu, pohlcuje jedovaté kovy a ďalšie rádioaktívne a jedovaté splodiny...zvyšujú imunitu, majú čistiaci účinok na pečeň, žlčník.“ (Moderní výživa, od A do Z, M.Sharon, Euromedia, 1998, str.77)
A čo si o jablkách myslí jeden zo zakladateľov holistickej výživy, Dr. Walker:
“Jablkové šťavy povzbudzujú činnosť dolných oddielov čreva, ak sa pijú na lačný žalúdok, majú čistiacu schopnosť, sú užitočné aj pri zápaloch a pri horúčkach...“ (Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, FIN, Olomouc 1993, str. 44-45)
Na záver iba dodám, že jablká sú výnimočným prostriedkom dokonca aj pre ľudí, trpiacich na cukrovku (diabetes melitus), nakoľko pektín spomaľuje vstrebávanie potravy, znižujú riziko srdcových ochorení a navyše sú mimoriadne chutné a ľahko dostupné. Nech už vám je čokoľvek, čerstvým jablkom nič nepokazíte.