Túžba po zmene

Ak čakáte článok o zmene, resp. výmene partnera, hneď na začiatku vás vyvediem z omylu, milí čitatelia. Jednou z lekcií života je učiť sa ako nebyť sám. Rozísť sa alebo vymeniť partnera by malo byť tou poslednou možnosťou, ktorú využijeme, ak nie sme v súzvuku so svojím manželom či druhom.

Túžba po zmene

Každý z nás je niečím výnimočný, čím si pritiahol svojho partnera, ale všetci máme svoje nedostatky, ktoré skôr či neskôr vyjdú na povrch. Ako sa s chybami, ktoré objavíme, vyrovnáme, to záleží na oboch. Na druhej strane treba prijať fakt, že iného človeka ťažko zmeníme. Ak chceme spolu pokračovať ďalej, musíme najprv zmeniť seba, resp. svoj pohľad na vzťah a našu milovanú polovičku.

Snaha zmeniť partnera

Ide teda o zmenu partnerových zvyklostí, vlastností a často aj imidžu. Snaha zmeniť partnera prichádza vtedy, keď opadne zamilovanosť a my si začneme viac všímať chyby u našej ženy či muža. Začne nám napríklad vadiť, že náš partner (väčšinou sú to muži) po príchode domov zalezie do svojej autonómie a nehovorí, čo bolo v práci. Treba to vziať ako fakt a vyčkať, kedy vylezie z “jaskyne”. Mnohí ľudia potrebujú svoju malú samotu, aby sa preorientovali alebo upokojili. Ženy sa napr. často potrebujú vyrozprávať, ale muži si svoje problémy potrebujú najprv nechať uležať v hlave.

Počas chodenia spolu je to iné, tam sa stretnete a tešíte sa na seba. Každodenný stres v práci, a potom i monotónnosť doma (tie isté papuče, tá istá zástera, tie isté slová) dvíhajú mužovi adrenalín, keď má nejaký problém v hlave. Musí ho prejsť zlosť na kolegu, či šéfa, až potom si uvedomí, že sa mu tá vaša zástera páči a “ahoj miláčik!” znie lahodne. Ak na neho hneď vybľafnete: “Nevidíš môj nový účes?!”, pohnojili ste to dokonale. Prijmite radšej pokojne túto kvázi chybu, že vám nepadne hneď do náručia a hneď s vami nešteboce. Iste to neskôr ocení. Veľa vecí chce svoj čas.

Za slobodna ste mali postavičku tip top. Muži (ale i ženy) ľúbia aj očami. Po pôrode začnete dojedať kašičky, nenájdete si čas na úpravu vlasov a ste celý deň v nočnej košeli. Viem, materská dovolenka nie je dovolenka, ale občas i drina od rána a nie do večera, ale dvadsaťštyri hodín. Muž príde domov z práce a čaká ho Dubkáčik spolu s Budkáčikom. Ak vám povie, že by ste sa mohli o seba viac starať, neberte to ako urážku. Najhoršie je, ak si vás ani nevšimne a už vám nič nehovorí… Ak nejdú dolu hneď kilá, skúste si aspoň upraviť vlasy, nemusí byť všetko upratané a navarené.

Dôležitý je vzťah a komunikácia oboch partnerov

Platí to aj opačne, domáca strava a dobré “pifko” po jedle mnohým mužom zaguľatí nielen bruško, ale urobí aj dvojitú bradu. Nečudo, že žena závistlivo pozerá na suseda, ktorý každý druhý večer chodí behať do blízkeho parku a má ploché brucho, hoci je starší od toho jej “bucka”. Pritom ju nenapadne, aby šli spolu každý večer na prechádzku, veď ide ten dobrý seriál… Partner prijme aj nepríjemnejšiu zmenu na vás, ale treba mu ukázať, že ste vzali na vedomie jeho snahu v “dobrom vás prerobiť”. V žiadnom prípade netreba robiť natruc (just si vypijem ešte pivo, keď sa jej nepáčim) a vyhrotiť situáciu tak, že sa bude dať ťažko vziať späť slová, dokonca i činy.

Hádka partnerov

Každý vzťah je originálny, má svoje úskalia a veci, ktoré by ste najradšej tlačítkom “delete” vymazali, ale akosi to nejde… Nezatvárajte oči pred chybami svojej polovičky, ale snažte sa, aby ste pracovali hlavne na tých svojich. S láskou k nemu i k sebe. Ak vidíte snahu partnera o nápravu jeho chýb, nezabudnite ho pochváliť alebo dať najavo radosť, že sa niečo pohlo tým želaným smerom.

Anomálie vo vzťahu

V láske hľadáme niečo ako ideál či doplnok, ktorý nám dá to, čo nemáme. Túžime byť súčasťou celku. Ak sme však zahľadení do seba a naša pozornosť sa upiera len na splnenie romantických snov a naplnenie túžob, to radšej treba ostať sám. To je jedna z anomálii vo vzťahoch. Ďalšou, opačnou anomáliou je, že hľadáme chyby len v sebe a berieme na svoje plecia všetko, čo je vo vzťahu nedobré, lebo sme povýšili partnera na boha, ktorému sa bez výhrad klaniame. A do tretice: treba rozlíšiť chybu, ktorú u partnera môžeme nakoniec i prijať, či si na ňu zvyknúť, dokonca ju mať rád, od tyranie, ktorú vie človek, ktorý má k tomu sklony, veľmi dobre skrývať, a to celé mesiace, ba i roky.

Tieto naše články sú však pre bežný okruh čitateľov. Tyrania, narcizmus a ostatné nebezpečné správania, či až chorobné stavy hraničiace s nebezpečenstvom ohrozenia života, opisuje naša sesterská stránka Mentalis.sk. Ak sa stretnete s psychicky chorým partnerom, treba navštíviť psychológa či až psychiatra. Tu je zmena správania potrebná, ale už pod vedením skúsených odborníkov. S jednou “maličkosťou”: takto postihnutý dospelý jedinec si musí priznať, že je chorý človek a potrebuje odbornú pomoc, aby sa zmenil.